• a
  • e
  • i
  • m
  • u

Vítejte na otevřené encyklopedii WUBIO.CZ!
Zde máte možnost najít si abecedně jakoukoliv věc a zjistíte, co to znamená!


 NEJNOVĚJŠÍ POLOŽKY ENCYKLOPEDIE

Digitální tisk

Posted in A-D

Digitální tisk je technika, která funguje na principu laserového tisku s využitím suchých tonerů. Jejich kvalita je patrná především u černobílých výstupů, které mají znatelně vyšší kontrast než je tomu u offsetových tiskáren. Slabinou digitisku je kvalita při tisku velkých ploch. Digitální zařízení zatím nejsou schopna pokrýt celou plochu rovnoměrně a konstantně tak, aby se alespoň vyrovnala offsetu.

Asi největší uplatnění má digitální tisk v tvorbě knih. Na rozdíl od offsetu se v digitálu nemusí jednotlivé části seskládávat, což celý proce značně urychluje. Kniha s počtem několika set stran se tak dnes dá připravit během jednoho dne, zatímco dříve celý proces trval i týden.

Fitness eshop

Posted in E-H

Internetový obchod se sportovní výživou je velmi oblíbeným podnikatelským předmětem současnosti. Tzv. Fitness eshop je velmi lehké zařídit. Stačí oslovit reklamní agenturu, jako například na Zlínsku firmu Weboo EU, a ta vytvoří eshop na míru. Pak už jen stačí přijímat objednávky zkrz motivační marketing, využít situace před létem, po Vánocích atd a může se vydělávat. Co obsahují tyto fitness eshopy? V první řadě všechny možné chemické suplementy a doplňky stravyy. Není nijak ověřené, jak to se to na tělo později podepíše, ale je to oblíbený způsob, jak si pomoct při cvičení. Lidé, zejména ti mladí, chtějí úspěchy hned a bez námahy. Proto volí tyto taktiky - doplňky stravy, drahé tréninkové plány a drahé sportovní oblečení.

Bulharsko

Posted in A-D

Bulharsko je netradiční a méně známá země. Nachází se na Balkánském poloostrově a vznikla teprve v 19. století, kdy se osamostatnila od Osmanské říše. Bulharsko nemá nikterak významné sportovce, přesto je to místo, kde je možné hrát na profesionální úrovni jak letní tak zimní sporty. Asi nejrozšířenějším sportem v zemi je fotbal a tenis. Zde má Bulharsko také své jediné protagonisty - Dimitara Berbatova a Grigora Dimitrova. Cílem dovolených jsou pak spíše lepší destinace, přestože má Bulharsko i nádherné hory s nejvyšším vrcholem Mila Rodino. Nejlepší letní dovolená Bulharsko je označována v oblasti Nesebar či Slunečného pobřeží. Výhodou Bulharska jsou nízké ceny, možná nižší než u nás, a vysoké vlny na písčitých plážích. Spousta destinací, jako např. Sozopol, mají také zajímavá historická centra.

Krizový management

Posted in I-L

Krizový management neboli anglicky crisis management patří do krizového řízení podniku. Jedná se o organizovanou manažerskou disciplínu, která se zabývá řízením podniku v době krize, prevencí a přípravou na takového situace.

Krizový management vypracovává krizový plán, podle kterého se následně společnost řídí, pokud se do krize dostane. Při krizovém řízení se používá řada technik, mezi nejznámější patří prognózování, predikce, Paretovo pravidlo či metoda stanovování cílů SMART. Další možností jsou také scénáře či winterlingova matice.

Pokud ke krizové situaci dojde, řízení celé firmy převezme krizový manažer, který organizuje a reaguje na klíčové momenty krize. 

Hydraulická hadice

Posted in E-H

Hydraulika je věda zabývající se vztahy mezi tlakem a kapalinou, z čehož plyne spousta možností k průmyslovému zpracování. A také se tak děje. Hydraulické hadice jsou součástí hydraulických prvků a slouží k přenosu kapaliny. Hadice jsou speciálně navrženy i konstruovány tak, aby vydržely extrémní zatížení - teploty přesahující sto stupňů, ale i blížící se nule, vysoký tlak a odolnost proti oděru. Hydraulické hadice jsou většinou ve velmi malých rozměrech okolo pár centimetrů. Dnes se dají pořídit i v eshopech. Pro osoby, které se s průmyslem nedostanou do styku, nejsou ničím zajímavé, avšak je dobré vědět, že i díky nim existuje spousta strojů usnadňujících naše životy.

Stomatologie

Posted in Q-T

Stomatologie je především věda. Ale je to také alternativní název pro zubní lékařství. Zubařství je základní složkou péče a zdravotnictví, na které má nárok úplně každý bez výjimky. Ošetřujícím lékařem je zubař. Lékař stomatolog se označuje jako zubní lékař, nesprávně někdy také jako dentista. Podle českého zákona o vysokých školách je takovému lékaři udělen titul MDDr. (doktor zubního lékařství), dříve dostávali titul MUDr. (doktor všeobecného lékařství). Ve většině zemí musí absolvovat studium na univerzitě (obvykle 4–8 let) a odbornou praxi s pacienty. Takový zubař si později rozjede svou vlastní stomatologickou ordinaci. A ta potřebuje mít náležité vybavení a obsahovat stomatologické nástroje. O nich ale zase někdy jindy.

Americká hypotéka bez registru

Posted in A-D

Americká hypotéka bez registru je typ půjčky. Oproti běžné hypotéce má americká hypotéka bez registru trochu jiná pravidla. Předně nemusíte uvádět záměr, kvůli kterému hypotéku použijete, takže si snadno můžete peníze rozdělit třeba na nemovitost, novou pračku a dárky na Vánoce či dovolenou. Bez registru znamená, že nemusíte prokazovat, zda máte či nemáte nějaký vroubek v registru dlužníků. Často se k tomu pojí, že také nemusíte vykazovat své příjmy, ale to bývá zejména pro vaše vlastní dobro, kdy se takto snadněji nastaví výška splácení. Úroky u americké hypotéky bez registru se pohybují okolo 10 procent, což je více, než je běžné, avšak podmínky pro získání hypotéky standardní taktéž nejsou.

Kamerové systémy

Posted in I-L

Co to jsou kamerové systémy? Kamerové systémy, označované také jako CCTV (uzavřený televizní okruh) jsou zařízením ke sledování prostor, přenášení záznamů z kamer na monitory a případnou následovnou archivaci natočených záběrů. Jelikož jsou kamerové systémy velmi často využívány v průmyslových zónách, můžete je najít také pod pojmem průmyslové kamery. A co všechno kamerový systém obsahuje? Skládá se z kamer, hardwarového vybavení (hard disku, monitoru) a software. Kvalitnější kamery mají i mikrofony k zaznamenávání zvuku, není to ovšem nutnou součástí. I když jsou primárně k zabezpečení, někdy mohou být zneužívány nadřízenými, kteří skrz ně kontrolují své zaměstnance v pracovní době.

Kartáč

Posted in I-L

Kartáč ( z ital. cardasso, rostlina Dipsacus), zdrobněle kartáček, je nástroj k čištění, leštění nebo povrchové úpravě. Skládá se z tělesa ("hřbetu"), osazení, případně rukojeti. Vyrábí se v mnoha různých provedeních a dělí se na ruční a strojní (rotační). Na rozdíl od štětců, kde se vlákna nasazují ve směru rukojeti, jsou u kartáčů nasazena většinou kolmo. Až do 20. století je řemeslně vyráběli kartáčníci, často po domácku a lidé s handicapem (nevidomí, nepohybliví).

Traktor

Posted in Q-T

Traktor pochází od slova "trahere", čili táhnout. V historii se vyvíjel do moderní podoby a spousta českých zemědělců a široké veřejnosti si pamatuje traktory značky ZETOR jako protagonisty. Jenže moderní přístroje nesou úplně jiné vybavení vyvinuté na západě. Přední světoví prodejci typu John Deere nebo Steyr pak úspěšně prodávají inovované stroje. Traktor je určen pro práci i dopravu zejména v zemědělství, na poli, v lese nebo jiném nerovném nebo nezpevněném terénu. Traktor a podobné stroje se běžně používají i v jiných oborech, například při údržbě silnic nebo stavebních pracích. Traktor značky Steyr je velmi oblíbený v ČR.

Plachta

Posted in M-P

Plachta je přesně ten typ věci, pod kterým si různý člověk představí různé věci. Jdeme si to teda roztřídit. Obecně je plachta nějaký kus textilu, nějakým způsobem upravený. Dnes už to nikoho velice nenapadne, ale plachta byla v historii velmi významná. Je to hovorový výraz pro plachetnici, čili důležitý dopravní prostředek dějin lidstva. V dopravě slouží dodnes také jako pokrývka návěsu kamionu, který převáží zboží. Z plachty se později vyvinul dnes také velmi oblíbený a používaný stan. Plachta také zachraňuje životy, když ji využijí hasiči při záchranářských službách. V neposlední řadě je to také zakrývací plachta, která chrání pískoviště před poškozením.

KaVo Estetica

Posted in I-L

Stomatologická souprava značky KaVo je módním trendem a je dost možné, že na ní sedíte právě u Vašeho zubaře. Čím se vyznačuje? Hlavně intuitivním ovládáním, perfektním designem, nadčasovým provedením a komfortním křeslem. Intuitivní ovládání je zajištěno pomocí tlačítek přímé volby. Ovládání lze nakonfigurovat podle požadavků lékaře a dle potřeby rozšiřovat přes USB rozhraní. Samozřejmostí je stolek se šesti nástroji na straně lékaře a délkou hadic 90 cm u horního vedení. Strana sestry pojme až 4 nástroje. Na stolku lékaře je přehledný velký ovládací displej a na přání je možné také přidat negatoskop. Proto většina zubařů kupuje soupravy značky KaVo.