• a
  • e
  • i
  • m
  • u

Vítejte na otevřené encyklopedii WUBIO.CZ!
Zde máte možnost najít si abecedně jakoukoliv věc a zjistíte, co to znamená!


 NEJNOVĚJŠÍ POLOŽKY ENCYKLOPEDIE

Vrtulníky (RC)

Posted in U-X

Lidé si často pletou RC vrtulníky s RC kvadrokoptérami a drony a tak zde popíšeme základní rozdíly. Vrtulníky jsou typickou zmenšeninou reálných vrtulníků. Dělí se na jednorotorové a dvourotorové. Speciální kategorií jsou tandemové vrtulníky. Od dronů a kvadrokoptér se liší nejen funkcí ale i složením. Oba se ovládají stejným RC systémem, ale vrtulníky mají pouze jednou vrtuli, jsou menší a slouží výhradně k zábavě a volnému letu. Na rozdíl od dronů, které většinou obsahují věstavěné kamery a používají se také k natáčení leteckých snímků nebo při natáčení propagačních videí. Jsou mohutnější, mají víc vrtulí a tím pádem větší stabilitu, která poté dodá lepší snímky videa.

Signmaking

Posted in Q-T

Pod pojmem signmaking nenajdeme žádný český substitut a proto se používá přímo z anglického jazyka. Je to široký obor ve výrobě reklamních produktů. Podle Wikipedie signmaking znamená "Výroba značení a nosičů reklamního sdělení". S tímto výrokem souhlasí i Asociace českých výrobců signmakingu. Co do singmakingu všechno spadá? Na začátku všeho je projekt vizualizace a návrhu jak grafického tak materiálního řešení. Z toho se pak produkty signmakingu dělí na světelné a nesvětelné prvky. Mezi ty světelné patří různé formy LED světelné reklamy. Mezi nesvětelné můžeme zařadit polepy aut, orientační systémy a ostatní formy podpory prodeje.

Reklamní stojany

Posted in Q-T

Reklamní stojany jsou prvek, který uplatníte hlavně ve chvíli, kdy uvažujete o podpoře prodeje. Reklamní stojany jsou speciálně a na míru upravené stojany, displeje, poutače a různé regálové prvky.

Tyto stojany lze vyrobit ekologicky z papíru, ale také například z plastu nebo kovu. Setkat se můžete s polepy, brandováním, ale i 3D nádstavbami. Pokud zvolíte některý z netradičních prvků pro váš reklamní stojan, odlišíte se tak od konkurence a zákazníci si vás lépe všimnou. Nezapomeňte, že v místě nákupu rozhoduje každá maličkost!

Komůrkový polykarbonát

Posted in I-L

Co to vlastně je komůrkový polykarbonát? K nejlepšímu vysvětlení dojdeme, pokud si vysvětlíme nejprve jeho části. Polykarbonát je materiál podobný plastům. Má však odlišné vlastnosti. Ty polykarbonáty, které se využívají pro účely stavební, bývají velmi pevné a teplotně odolné. Jeho velkým odlišením a plusem je průhlednost. Pokud je polykarbonát komůrkový, je to typ jeho provedení. Komůrkové polykarbonáty se nejčastěji využívají jako střechy na pergoly, přístřešky autobusových zastávek, ale v jeho obměnách také ke stavbě skleníků a zimních zahrad. Komůrkový polykarbonát můžete nejčastěji najít také pod názvem Lexan, což je jeho značka.

Nerezová ocel

Posted in M-P

V odborném slovníku se nerezová ocel nazývá korozivzdornou ocelí. Ve své podstatě se jedná o slitinu hliníku a železa. Nerezová ocel je charakteristická obsahem prvků, které zlepšují její vlastnosti. Jedná se například o nikl, chrom, mangan a další. Nerezová ocel se vyznačuje dlouhou životností. Není tedy divu, že výroba z nerezu se v posledních letech tolik rozšířila.

Světelná reklama

Posted in M-P

Reklama má mnoho tváří a aktuálním trendem je světelná reklama. Její nespornou výhodou je funkčnost celých 24 hodin denně. Zatímco klasicky graficky řešená offline reklama upoutá pouze za dostatečného světla, reklama posilněná LED osvětlením nebo jinou technologií působí ve dne i v noci. Světelná reklama plní kromě reklamního účelu zároveň funkci informační a může posloužit i jako designový či architektonický prvek. Výroba světelných reklam je stěžejní součástí širokého oboru známého pod názvem signmaking. 

Mezi světelnou reklamu můžeme zařadit oboustranné tabule, totemy, plovoucí písmo, světelné znaky a loga či takzvané diapanely.

Business angel

Posted in A-D

Kdo nebo co je business angel? Toto označení se používá jako označení pro individuálního investora, kterého zaujme určitá podnikatelská šance v oblasti malých a středních podniků (do 250 zaměstnanců) a investuje své vlastní peníze právě do této firmy. Většinou se musí jednat o firmu, která má výrazný růstový potenciál.

Jedná se o poměrně rizikovou investici, ovšem většinou v menších objemech. Společnosti, které jsou business angelem podpořeny, se nazývají start upy, takže se nacházejí v v uváděcí či expanzivní fázi životního cyklu. 

Digitální tisk

Posted in A-D

Digitální tisk je technika, která funguje na principu laserového tisku s využitím suchých tonerů. Jejich kvalita je patrná především u černobílých výstupů, které mají znatelně vyšší kontrast než je tomu u offsetových tiskáren. Slabinou digitisku je kvalita při tisku velkých ploch. Digitální zařízení zatím nejsou schopna pokrýt celou plochu rovnoměrně a konstantně tak, aby se alespoň vyrovnala offsetu.

Asi největší uplatnění má digitální tisk v tvorbě knih. Na rozdíl od offsetu se v digitálu nemusí jednotlivé části seskládávat, což celý proce značně urychluje. Kniha s počtem několika set stran se tak dnes dá připravit během jednoho dne, zatímco dříve celý proces trval i týden.

Fitness eshop

Posted in E-H

Internetový obchod se sportovní výživou je velmi oblíbeným podnikatelským předmětem současnosti. Tzv. Fitness eshop je velmi lehké zařídit. Stačí oslovit reklamní agenturu, jako například na Zlínsku firmu Weboo EU, a ta vytvoří eshop na míru. Pak už jen stačí přijímat objednávky zkrz motivační marketing, využít situace před létem, po Vánocích atd a může se vydělávat. Co obsahují tyto fitness eshopy? V první řadě všechny možné chemické suplementy a doplňky stravyy. Není nijak ověřené, jak to se to na tělo později podepíše, ale je to oblíbený způsob, jak si pomoct při cvičení. Lidé, zejména ti mladí, chtějí úspěchy hned a bez námahy. Proto volí tyto taktiky - doplňky stravy, drahé tréninkové plány a drahé sportovní oblečení.

Bulharsko

Posted in A-D

Bulharsko je netradiční a méně známá země. Nachází se na Balkánském poloostrově a vznikla teprve v 19. století, kdy se osamostatnila od Osmanské říše. Bulharsko nemá nikterak významné sportovce, přesto je to místo, kde je možné hrát na profesionální úrovni jak letní tak zimní sporty. Asi nejrozšířenějším sportem v zemi je fotbal a tenis. Zde má Bulharsko také své jediné protagonisty - Dimitara Berbatova a Grigora Dimitrova. Cílem dovolených jsou pak spíše lepší destinace, přestože má Bulharsko i nádherné hory s nejvyšším vrcholem Mila Rodino. Nejlepší letní dovolená Bulharsko je označována v oblasti Nesebar či Slunečného pobřeží. Výhodou Bulharska jsou nízké ceny, možná nižší než u nás, a vysoké vlny na písčitých plážích. Spousta destinací, jako např. Sozopol, mají také zajímavá historická centra.

Krizový management

Posted in I-L

Krizový management neboli anglicky crisis management patří do krizového řízení podniku. Jedná se o organizovanou manažerskou disciplínu, která se zabývá řízením podniku v době krize, prevencí a přípravou na takového situace.

Krizový management vypracovává krizový plán, podle kterého se následně společnost řídí, pokud se do krize dostane. Při krizovém řízení se používá řada technik, mezi nejznámější patří prognózování, predikce, Paretovo pravidlo či metoda stanovování cílů SMART. Další možností jsou také scénáře či winterlingova matice.

Pokud ke krizové situaci dojde, řízení celé firmy převezme krizový manažer, který organizuje a reaguje na klíčové momenty krize. 

Hydraulická hadice

Posted in E-H

Hydraulika je věda zabývající se vztahy mezi tlakem a kapalinou, z čehož plyne spousta možností k průmyslovému zpracování. A také se tak děje. Hydraulické hadice jsou součástí hydraulických prvků a slouží k přenosu kapaliny. Hadice jsou speciálně navrženy i konstruovány tak, aby vydržely extrémní zatížení - teploty přesahující sto stupňů, ale i blížící se nule, vysoký tlak a odolnost proti oděru. Hydraulické hadice jsou většinou ve velmi malých rozměrech okolo pár centimetrů. Dnes se dají pořídit i v eshopech. Pro osoby, které se s průmyslem nedostanou do styku, nejsou ničím zajímavé, avšak je dobré vědět, že i díky nim existuje spousta strojů usnadňujících naše životy.