• a
  • e
  • i
  • m
  • u

Vítejte na otevřené encyklopedii WUBIO.CZ!
Zde máte možnost najít si abecedně jakoukoliv věc a zjistíte, co to znamená!


 NEJNOVĚJŠÍ POLOŽKY ENCYKLOPEDIE

Stomatologie

Posted in Q-T

Stomatologie je především věda. Ale je to také alternativní název pro zubní lékařství. Zubařství je základní složkou péče a zdravotnictví, na které má nárok úplně každý bez výjimky. Ošetřujícím lékařem je zubař. Lékař stomatolog se označuje jako zubní lékař, nesprávně někdy také jako dentista. Podle českého zákona o vysokých školách je takovému lékaři udělen titul MDDr. (doktor zubního lékařství), dříve dostávali titul MUDr. (doktor všeobecného lékařství). Ve většině zemí musí absolvovat studium na univerzitě (obvykle 4–8 let) a odbornou praxi s pacienty. Takový zubař si později rozjede svou vlastní stomatologickou ordinaci. A ta potřebuje mít náležité vybavení a obsahovat stomatologické nástroje. O nich ale zase někdy jindy.

Americká hypotéka bez registru

Posted in A-D

Americká hypotéka bez registru je typ půjčky. Oproti běžné hypotéce má americká hypotéka bez registru trochu jiná pravidla. Předně nemusíte uvádět záměr, kvůli kterému hypotéku použijete, takže si snadno můžete peníze rozdělit třeba na nemovitost, novou pračku a dárky na Vánoce či dovolenou. Bez registru znamená, že nemusíte prokazovat, zda máte či nemáte nějaký vroubek v registru dlužníků. Často se k tomu pojí, že také nemusíte vykazovat své příjmy, ale to bývá zejména pro vaše vlastní dobro, kdy se takto snadněji nastaví výška splácení. Úroky u americké hypotéky bez registru se pohybují okolo 10 procent, což je více, než je běžné, avšak podmínky pro získání hypotéky standardní taktéž nejsou.

Kamerové systémy

Posted in I-L

Co to jsou kamerové systémy? Kamerové systémy, označované také jako CCTV (uzavřený televizní okruh) jsou zařízením ke sledování prostor, přenášení záznamů z kamer na monitory a případnou následovnou archivaci natočených záběrů. Jelikož jsou kamerové systémy velmi často využívány v průmyslových zónách, můžete je najít také pod pojmem průmyslové kamery. A co všechno kamerový systém obsahuje? Skládá se z kamer, hardwarového vybavení (hard disku, monitoru) a software. Kvalitnější kamery mají i mikrofony k zaznamenávání zvuku, není to ovšem nutnou součástí. I když jsou primárně k zabezpečení, někdy mohou být zneužívány nadřízenými, kteří skrz ně kontrolují své zaměstnance v pracovní době.

Kartáč

Posted in I-L

Kartáč ( z ital. cardasso, rostlina Dipsacus), zdrobněle kartáček, je nástroj k čištění, leštění nebo povrchové úpravě. Skládá se z tělesa ("hřbetu"), osazení, případně rukojeti. Vyrábí se v mnoha různých provedeních a dělí se na ruční a strojní (rotační). Na rozdíl od štětců, kde se vlákna nasazují ve směru rukojeti, jsou u kartáčů nasazena většinou kolmo. Až do 20. století je řemeslně vyráběli kartáčníci, často po domácku a lidé s handicapem (nevidomí, nepohybliví).

Traktor

Posted in Q-T

Traktor pochází od slova "trahere", čili táhnout. V historii se vyvíjel do moderní podoby a spousta českých zemědělců a široké veřejnosti si pamatuje traktory značky ZETOR jako protagonisty. Jenže moderní přístroje nesou úplně jiné vybavení vyvinuté na západě. Přední světoví prodejci typu John Deere nebo Steyr pak úspěšně prodávají inovované stroje. Traktor je určen pro práci i dopravu zejména v zemědělství, na poli, v lese nebo jiném nerovném nebo nezpevněném terénu. Traktor a podobné stroje se běžně používají i v jiných oborech, například při údržbě silnic nebo stavebních pracích. Traktor značky Steyr je velmi oblíbený v ČR.

Plachta

Posted in M-P

Plachta je přesně ten typ věci, pod kterým si různý člověk představí různé věci. Jdeme si to teda roztřídit. Obecně je plachta nějaký kus textilu, nějakým způsobem upravený. Dnes už to nikoho velice nenapadne, ale plachta byla v historii velmi významná. Je to hovorový výraz pro plachetnici, čili důležitý dopravní prostředek dějin lidstva. V dopravě slouží dodnes také jako pokrývka návěsu kamionu, který převáží zboží. Z plachty se později vyvinul dnes také velmi oblíbený a používaný stan. Plachta také zachraňuje životy, když ji využijí hasiči při záchranářských službách. V neposlední řadě je to také zakrývací plachta, která chrání pískoviště před poškozením.

KaVo Estetica

Posted in I-L

Stomatologická souprava značky KaVo je módním trendem a je dost možné, že na ní sedíte právě u Vašeho zubaře. Čím se vyznačuje? Hlavně intuitivním ovládáním, perfektním designem, nadčasovým provedením a komfortním křeslem. Intuitivní ovládání je zajištěno pomocí tlačítek přímé volby. Ovládání lze nakonfigurovat podle požadavků lékaře a dle potřeby rozšiřovat přes USB rozhraní. Samozřejmostí je stolek se šesti nástroji na straně lékaře a délkou hadic 90 cm u horního vedení. Strana sestry pojme až 4 nástroje. Na stolku lékaře je přehledný velký ovládací displej a na přání je možné také přidat negatoskop. Proto většina zubařů kupuje soupravy značky KaVo.

Rolety

Posted in Q-T

Rolety jsou stínícím prvkem, který může působit také jako zabezpečení. Rolety se používají k zastínění oken či prosklených dveří. Vynikají svou funkcí nad žaluziemi tak, že krom stínící funkce také pomáhají odhlučnění a přes pevné rolety se také nedobývá příliš příjemně do domu, takže mohou odradit i lupiče. Rolety Brno se dělí na několik druhů. Látkové rolety jsou používány jako vnitřní stínící technika, ovládají se jednoduchým řetízkem. Podobně fungují i římské rolety. Rolety Brno se však častěji využívají k exteriérovému použití, klasické jsou dřevěné, které i vypadají velmi dobře, ale používají se i hliníkové a látkové, které jsou ze speciálního materiálu odolávajícího povětrnostním vlivům.

Spedice

Posted in Q-T

Spedice, takto krátce bývá hovorově nazývána spediční firma, kterou využívají společnosti pro zprostředkování své mezinárodní a vnitrostátní dopravy. Spedice, funguje jako prostřední článek ve vztahu zasilatel a příjemce.Spediční firma přichází ve chvíli, kdy zasilatel potřebuje odeslat svou zásilku z místa původu do místa určení. S využitím spediční firmy obdrží zasilatel komplexní logistický servis a záruku, že zboží dorazí na místo dodání včas a nepoškozené. Výhodou, kterou představuje využití spedice je zajištění všech nezbytných zákonných a přepravních požadavků. Výhoda využití spediční firmy spočívá nejen v tom, že veškerá náležitá dokumentace pro průběh cesty bude zajištěna, ale také v rychlosti zajištění spediční služby. Spedice, jelikož je to jejím přímým zdrojem obživy má obsáhlé databáze kvalitních přepravců, kteří operují nejen na silnicích. Spedice Vám zajistí také spolehlivého námořního, leteckého, nebo železničního dopravce.

Plachta na pískoviště

Posted in M-P

Plachta na pískoviště je vyrobena ze síťového materiálu, který se nazývá mPVC. Většinou je tato tkanina hodně hustá a má gramáš 250g na m2. Proč se vlastně pískoviště, na kterých si hrají děti, musejí zakrývat? Pískoviště jsou na otevřeném prostoru po celý rok a tak je vysoká pravděpodobnost, že se do něj můžou dostat nečistoty nebo nebezpečné předměty vlivem větru. Dále se musí také zabránit přílišnému pronikání deště do písku. Plachty však musí být prodyšné, aby v písku nevznikaly bakterie.

SEO

Posted in Q-T

SEO neboli S earch E ngine O ptimalization je velmi moderní technika online marketingu pro středně velké a menší firmy. Pokud totiž nemáte vybudovanou silnou značku, těžko vaši firmu budou lidé nacházet na předních stránkách vyhledávačů. Je to metoda úpravy webových stránek tak, aby její obsah byl co nejvíce příznivý pro vyhledávače Google či Seznam. Cílem SEO je získat ve výsledcích vyhledávání lepší pozici (odkaz na stránky bude zobrazen mezi prvními), a tím i četnější a zároveň cílené návštěvníky. SEO nabízí různé reklamní agentury jako doplňkovou službu k tvorbě stránek. Díky linkbuildingu poté pomůžou webových stránkách dostat více návštěvníků na web. Protagonistou této služby je firma SEO optimalizace Praha.

Hřbitovní váza

Posted in E-H

Co je to Hřbitovní váza? Na to asi každý dokáže odpovědět, pokud někdy navštívil hřbitov. Váza jednoduše slouží jako (často ozdobná) nádoba na vodu pro květiny, aby déle vydržely. Nejčastěji bývá z porcelánu nebo keramiky. Každopádně hřbitovní vázy se opravdu mohou výrazně lišit od těch, které máme doma. Hřbitovní vázy jsou většinou venku, takže musí vydržet daleko větší zatížení. Hřbitovní vázy jsou tak často kamenné, nereziví a nerozbíjí se hned, jakmile je povalí vítr. Hřbitovní vázy s květinami jsou dalším projevením úcty zesnulému.