• a
  • e
  • i
  • m
  • u

Vítejte na otevřené encyklopedii WUBIO.CZ!
Zde máte možnost najít si abecedně jakoukoliv věc a zjistíte, co to znamená!


 NEJNOVĚJŠÍ POLOŽKY ENCYKLOPEDIE

Rolety

Posted in Q-T

Rolety jsou stínícím prvkem, který může působit také jako zabezpečení. Rolety se používají k zastínění oken či prosklených dveří. Vynikají svou funkcí nad žaluziemi tak, že krom stínící funkce také pomáhají odhlučnění a přes pevné rolety se také nedobývá příliš příjemně do domu, takže mohou odradit i lupiče. Rolety Brno se dělí na několik druhů. Látkové rolety jsou používány jako vnitřní stínící technika, ovládají se jednoduchým řetízkem. Podobně fungují i římské rolety. Rolety Brno se však častěji využívají k exteriérovému použití, klasické jsou dřevěné, které i vypadají velmi dobře, ale používají se i hliníkové a látkové, které jsou ze speciálního materiálu odolávajícího povětrnostním vlivům.

Spedice

Posted in Q-T

Spedice, takto krátce bývá hovorově nazývána spediční firma, kterou využívají společnosti pro zprostředkování své mezinárodní a vnitrostátní dopravy. Spedice, funguje jako prostřední článek ve vztahu zasilatel a příjemce.Spediční firma přichází ve chvíli, kdy zasilatel potřebuje odeslat svou zásilku z místa původu do místa určení. S využitím spediční firmy obdrží zasilatel komplexní logistický servis a záruku, že zboží dorazí na místo dodání včas a nepoškozené. Výhodou, kterou představuje využití spedice je zajištění všech nezbytných zákonných a přepravních požadavků. Výhoda využití spediční firmy spočívá nejen v tom, že veškerá náležitá dokumentace pro průběh cesty bude zajištěna, ale také v rychlosti zajištění spediční služby. Spedice, jelikož je to jejím přímým zdrojem obživy má obsáhlé databáze kvalitních přepravců, kteří operují nejen na silnicích. Spedice Vám zajistí také spolehlivého námořního, leteckého, nebo železničního dopravce.

Plachta na pískoviště

Posted in M-P

Plachta na pískoviště je vyrobena ze síťového materiálu, který se nazývá mPVC. Většinou je tato tkanina hodně hustá a má gramáš 250g na m2. Proč se vlastně pískoviště, na kterých si hrají děti, musejí zakrývat? Pískoviště jsou na otevřeném prostoru po celý rok a tak je vysoká pravděpodobnost, že se do něj můžou dostat nečistoty nebo nebezpečné předměty vlivem větru. Dále se musí také zabránit přílišnému pronikání deště do písku. Plachty však musí být prodyšné, aby v písku nevznikaly bakterie.

SEO

Posted in Q-T

SEO neboli S earch E ngine O ptimalization je velmi moderní technika online marketingu pro středně velké a menší firmy. Pokud totiž nemáte vybudovanou silnou značku, těžko vaši firmu budou lidé nacházet na předních stránkách vyhledávačů. Je to metoda úpravy webových stránek tak, aby její obsah byl co nejvíce příznivý pro vyhledávače Google či Seznam. Cílem SEO je získat ve výsledcích vyhledávání lepší pozici (odkaz na stránky bude zobrazen mezi prvními), a tím i četnější a zároveň cílené návštěvníky. SEO nabízí různé reklamní agentury jako doplňkovou službu k tvorbě stránek. Díky linkbuildingu poté pomůžou webových stránkách dostat více návštěvníků na web. Protagonistou této služby je firma SEO optimalizace Praha.

Hřbitovní váza

Posted in E-H

Co je to Hřbitovní váza? Na to asi každý dokáže odpovědět, pokud někdy navštívil hřbitov. Váza jednoduše slouží jako (často ozdobná) nádoba na vodu pro květiny, aby déle vydržely. Nejčastěji bývá z porcelánu nebo keramiky. Každopádně hřbitovní vázy se opravdu mohou výrazně lišit od těch, které máme doma. Hřbitovní vázy jsou většinou venku, takže musí vydržet daleko větší zatížení. Hřbitovní vázy jsou tak často kamenné, nereziví a nerozbíjí se hned, jakmile je povalí vítr. Hřbitovní vázy s květinami jsou dalším projevením úcty zesnulému.

Vonné tyčinky

Posted in U-X

Vonná tyčinka je ve své podstatě jakési kadidlo. Vonné tyčinky nachází uplatnění při různých rituálech. Zapalují se například před asijskými náboženskými obrazy, soškami Buddhy, svatyněmi a modlami. Vonné tyčinky mají nenahraditelnou roli v náboženství v nejrůznějších zemích – v Číně, Indii, Vietnamu, Thajsku, Bangladéši, Tchajwanu, Barmě, Jižní Koreji, Kambodže, Japonsku a na Filipínách. V tuzemsku se vonné tyčinky používají především k provonění místností a prostoru.

Vonné tyčinky se vyrábí z rozmanitého materiálu, přičemž výrobci nabízí pestrou škálu tvarů, velikostí, barev a vůní. Právě vůně je rozhodujícím faktorem při výběru konkrétních vonných tyčinek. Celosvětově proslulé jsou vonné tyčinky Nag Champa, která se vyznačují jemným aromatem santalového dřeva.

V Tibetu jsou proslulé vonné provázky, které jsou známé také pod názvem dhupaya. Představují unikátní druh vonné tyčinky, přičemž prášek z bylin se zabaluje do rýžového papíru. Následně je tento obal zamotaný do spirály. 

Akupunktura

Posted in A-D

Akupunktura je léčebná metoda, která pochází původem z Číny. Je to opravdu stará léčebná metoda, nejstarší nalezené důkazy o používání akupunktury jsou staré až 7000 let, a tak je považována za úplně první léčbu na světě. Léčba akupunkturou probíhá tak, že se do určitých bodů na těle - ty jsou nazývány akupunkturní body - zabodávají velmi tenké jehličky. Tyto body na těle nejsou zvoleny náhodně, každý úsek na těle má podle čínské medicíny svou dráhu energie, kterými proudí životní energie a jsou spojeny s jednotlivými orgány. Vědecky se sice nic neprokázalo, ale akupunktura má bezpochyby miliony spokojených pacientů nejen ve světě, ale i u nás, třeba i ve Zlíně.

Dolarovka

Posted in A-D

Dolarovka je vlastně ničím jiným, než klasická peněženka na bankovky. K uchycení peněz v dolarovkách slouží pružina, nebo kovová spona. Obvykle v ní bývá i prostor pro uschování bankovních karet. Jinak jsou dolarovky také americké platidla - bankovky. Jedná se o zdrobnělinu měny dolar. Ta bývá označována za nejvíce padělatelnou bankovku ze všech. Název dolar historicky pochází až z jáchymovského tolaru. V Jáchymově (německy Joachimsthal) se razily stříbrné mince o váze jedné unce, kterým se lidově řikalo Joachimsthalers (Jáchymovské tolary) a později jen thalers (tolary). Dalším komolením vzniklo slovo dolar.[5] Americký dolar se běžně označuje symbolem písmene S přeškrtnutého jednou či dvěma svislými čarami.

Etue

Posted in E-H

Etue je v překladu jakési pouzdro, či schránka. Jeho úkolem je chránit cennosti, jako jsou mince, šperky, brýle atd. Etue chrání i vzácné propisky, nebo manikúry. Názvem etue můžeme pojmenovat také obyčejný penál do školy. Jeho povrch je většinou z plastu, v lepším případě s kůže. Etue je vevnitř vystlané měkkými kvalitními materiály jakou jsou hedvábí, semiš či samet. Lidé si potrpí na etue z velmi kvalitního materiálu, protože je to znak kvality a nechávají si je vyrábět na zakázku od soukromých firem. V Česku například od známé firmy Brašnářství Tlustý.

Kvadrokoptéra

Posted in I-L

Kvadrokoptéra je helikoptéra se čtyřmi rotory, která dokáže setrvat nehybně ve vzduchu, a je tak velmi snadné ji ovládat. "Dron", "multirotor" nebo česky také "čtyřtulka". To vše jsou názvy pro malý bezpilotní vrtulník vybavený pokročilou stabilizační elektronikou. Řídící jednotka v modelu ovládá samostatně každý z motorů s vrtulí, díky čemuž je model mimořádně stabilní a snadno ovladatelný. Kvadrokoptéry dokáží létat velmi rychle a obratně a vynikají svými manévrovacími schopnostmi. Umí nehybně setrvat ve vzduchu, vyletět libovolným směrem, proletět malým otvorem nebo dosednout na šikmé ploše. Dnešní malé elektrické kvadrokoptéry snadno vystoupají do výšky až půl kilometru, často unesou i několik stovek gramů zátěže a ve vzduchu se zpravidla udrží zhruba deset až dvacet minut.

Autodráha

Posted in A-D

Autodráha je modulární stavebnice, jakýsi simulátor autodromu. Je to poměrně oblíbená hračka mezi dětmi, které si tak mohou (v řadě případů) stavět vlastní trasy pro autíčka. Přitahuje však ale také i řadu dospělých. Některé autodráhy umožňují trasy větvit, či různě křížit. Jiné autodráhy zase bývají také i poháněné elektricky; k větší radosti dětí, které tak mohou mezi sebou závodit. Na spodní části každého autíčka je zařízení, které ho připojuje k drážce umístěné v modelovém okruhu. Takové autodráhy se objevují často v obchodních domech či centrech pro pobavení dětí, když jejich rodiče nakupují.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Autodr%C3%A1ha