• a
  • e
  • i
  • m
  • u

Komůrkový polykarbonát

Posted in I-L

Co to vlastně je komůrkový polykarbonát? K nejlepšímu vysvětlení dojdeme, pokud si vysvětlíme nejprve jeho části. Polykarbonát je materiál podobný plastům. Má však odlišné vlastnosti. Ty polykarbonáty, které se využívají pro účely stavební, bývají velmi pevné a teplotně odolné. Jeho velkým odlišením a plusem je průhlednost. Pokud je polykarbonát komůrkový, je to typ jeho provedení. Komůrkové polykarbonáty se nejčastěji využívají jako střechy na pergoly, přístřešky autobusových zastávek, ale v jeho obměnách také ke stavbě skleníků a zimních zahrad. Komůrkový polykarbonát můžete nejčastěji najít také pod názvem Lexan, což je jeho značka.

Istrie

Posted in I-L

Istrie - zajímavý to kraj a oblast v Chorvatsku. Místo, kam miliony návštěvníků jezdí opakovaně na letní dovolené. Je to nejvýše položený poloostrov v Chorvatsku. Zajímavostí je, že do něj zasahuje také italský přístav Terst. Chorvatsko Istrie je obklopeno Jaderským mořem, Terstským zálivem a z druhé strany na něj nakukují ostrovy Krk, Rab a Cres. Na Istrii můžeme najít mnoho znáýmých a populárních destinací, jako je hlavně Pula, Rabac či Umag. Do Umagu každý rok jezdí přední světoví tenisté na vrcholový turnaj ATP. Do poloostrovu se počítá ještě také Slovinská část, zejména město Koper, které je slavné jako líheň talentovaných fotbalistů. V Istrii je možné navšívit také mnoho zajímavých památek či přírodních destinací, např. 

  • Přírodní park Učka
  • Jeskyně Jama Baredine
  • Limský záliv

Krizový management

Posted in I-L

Krizový management neboli anglicky crisis management patří do krizového řízení podniku. Jedná se o organizovanou manažerskou disciplínu, která se zabývá řízením podniku v době krize, prevencí a přípravou na takového situace.

Krizový management vypracovává krizový plán, podle kterého se následně společnost řídí, pokud se do krize dostane. Při krizovém řízení se používá řada technik, mezi nejznámější patří prognózování, predikce, Paretovo pravidlo či metoda stanovování cílů SMART. Další možností jsou také scénáře či winterlingova matice.

Pokud ke krizové situaci dojde, řízení celé firmy převezme krizový manažer, který organizuje a reaguje na klíčové momenty krize. 

Kamerové systémy

Posted in I-L

Co to jsou kamerové systémy? Kamerové systémy, označované také jako CCTV (uzavřený televizní okruh) jsou zařízením ke sledování prostor, přenášení záznamů z kamer na monitory a případnou následovnou archivaci natočených záběrů. Jelikož jsou kamerové systémy velmi často využívány v průmyslových zónách, můžete je najít také pod pojmem průmyslové kamery. A co všechno kamerový systém obsahuje? Skládá se z kamer, hardwarového vybavení (hard disku, monitoru) a software. Kvalitnější kamery mají i mikrofony k zaznamenávání zvuku, není to ovšem nutnou součástí. I když jsou primárně k zabezpečení, někdy mohou být zneužívány nadřízenými, kteří skrz ně kontrolují své zaměstnance v pracovní době.

Kartáč

Posted in I-L

Kartáč ( z ital. cardasso, rostlina Dipsacus), zdrobněle kartáček, je nástroj k čištění, leštění nebo povrchové úpravě. Skládá se z tělesa ("hřbetu"), osazení, případně rukojeti. Vyrábí se v mnoha různých provedeních a dělí se na ruční a strojní (rotační). Na rozdíl od štětců, kde se vlákna nasazují ve směru rukojeti, jsou u kartáčů nasazena většinou kolmo. Až do 20. století je řemeslně vyráběli kartáčníci, často po domácku a lidé s handicapem (nevidomí, nepohybliví).

Další články...