• a
  • e
  • i
  • m
  • u

Akupunktura

Posted in A-D

Akupunktura je léčebná metoda, která pochází původem z Číny. Je to opravdu stará léčebná metoda, nejstarší nalezené důkazy o používání akupunktury jsou staré až 7000 let, a tak je považována za úplně první léčbu na světě. Léčba akupunkturou probíhá tak, že se do určitých bodů na těle - ty jsou nazývány akupunkturní body - zabodávají velmi tenké jehličky. Tyto body na těle nejsou zvoleny náhodně, každý úsek na těle má podle čínské medicíny svou dráhu energie, kterými proudí životní energie a jsou spojeny s jednotlivými orgány. Vědecky se sice nic neprokázalo, ale akupunktura má bezpochyby miliony spokojených pacientů nejen ve světě, ale i u nás, třeba i ve Zlíně.

Dolarovka

Posted in A-D

Dolarovka je vlastně ničím jiným, než klasická peněženka na bankovky. K uchycení peněz v dolarovkách slouží pružina, nebo kovová spona. Obvykle v ní bývá i prostor pro uschování bankovních karet. Jinak jsou dolarovky také americké platidla - bankovky. Jedná se o zdrobnělinu měny dolar. Ta bývá označována za nejvíce padělatelnou bankovku ze všech. Název dolar historicky pochází až z jáchymovského tolaru. V Jáchymově (německy Joachimsthal) se razily stříbrné mince o váze jedné unce, kterým se lidově řikalo Joachimsthalers (Jáchymovské tolary) a později jen thalers (tolary). Dalším komolením vzniklo slovo dolar.[5] Americký dolar se běžně označuje symbolem písmene S přeškrtnutého jednou či dvěma svislými čarami.

Autodráha

Posted in A-D

Autodráha je modulární stavebnice, jakýsi simulátor autodromu. Je to poměrně oblíbená hračka mezi dětmi, které si tak mohou (v řadě případů) stavět vlastní trasy pro autíčka. Přitahuje však ale také i řadu dospělých. Některé autodráhy umožňují trasy větvit, či různě křížit. Jiné autodráhy zase bývají také i poháněné elektricky; k větší radosti dětí, které tak mohou mezi sebou závodit. Na spodní části každého autíčka je zařízení, které ho připojuje k drážce umístěné v modelovém okruhu. Takové autodráhy se objevují často v obchodních domech či centrech pro pobavení dětí, když jejich rodiče nakupují.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Autodr%C3%A1ha