• a
  • e
  • i
  • m
  • u

Zirkon – vlastnosti a využití

Posted in Y-Z

Zirkon je jeden z nejoblíbenějších šperkařských kamenů. Používá se do prstenů, přívěšků, ale nádherný je i také jako zlaté náušnice se zirkony. Je kolem něj ale také spusta otázek. Například jestli má tak velkou cenu, jestli je přírodní nebo umělý a podobně. A protože jsme encyklopedie, jsme tu od toho, abychom vám na vše otázky odpověděli.

zirkon

 Co je zirkon?

Odpovíme vám hned na první otázku. Ano, zirkon je opravdu přírodní. Jedná seo minerál, který je považován za nejstarší na naší planetě. Pro šperky se ale častěji využívá jejich umělá varianta, které se říká kubický zirkon. Protože jde o syntetický kámen, pohybuje se v nižší cennové hladině a často se využívá jako levnější varianta diamantu. Rozdíl mezi těmito dvěma kameny často běžné oko vůbec nepozná. Snad jedinou vlastností, kterou zirkon nemůže diamantu konkurovat, je jeho tvrdost, která je mnohem nižší, než ta diamantu.

Syntetický zirkon je navíc možné jednoduše zabarvit různými barvami, proto jsou oblíbené nejen u dospělých, ale také u dětí. I přírodní zirkon se objevuje v různých barvách, napříkad ve hnědé, žluté, zelené nebo modré. Tyto barvy ale nejsou ai zdaleka tak jasné a živé jako u těch umělých, takže je ocení spíše ti, kteří preferují tlumenější přírodní barvy. Musíte také počítat s tím, že za opravdový zirkon si budete muset trošku připlatit.

náušnice se zirkonem

Využití zirkonu

Jak u jsme řekli, zirkon je oblíbený hlavně ve výrobě šperků. Věděli jste ale, že je možné jej využít i ve zdravotnictví? Své místo si našel jako keramický protetický materiál ve stomatologii. Po zirkonu byla pojmenována také ruská raketa. Tak hezká jako zirkonové šperky ale rozhodně není. I v běžné keramice si zirkon umí najít své místo. Funguje totiž na snížení průhlednosti materiálů.