• a
  • e
  • i
  • m
  • u

Vrtulníky (RC)

Posted in U-X

Lidé si často pletou RC vrtulníky s RC kvadrokoptérami a drony a tak zde popíšeme základní rozdíly. Vrtulníky jsou typickou zmenšeninou reálných vrtulníků. Dělí se na jednorotorové a dvourotorové. Speciální kategorií jsou tandemové vrtulníky. Od dronů a kvadrokoptér se liší nejen funkcí ale i složením. Oba se ovládají stejným RC systémem, ale vrtulníky mají pouze jednou vrtuli, jsou menší a slouží výhradně k zábavě a volnému letu. Na rozdíl od dronů, které většinou obsahují věstavěné kamery a používají se také k natáčení leteckých snímků nebo při natáčení propagačních videí. Jsou mohutnější, mají víc vrtulí a tím pádem větší stabilitu, která poté dodá lepší snímky videa.

Vonné tyčinky

Posted in U-X

Vonná tyčinka je ve své podstatě jakési kadidlo. Vonné tyčinky nachází uplatnění při různých rituálech. Zapalují se například před asijskými náboženskými obrazy, soškami Buddhy, svatyněmi a modlami. Vonné tyčinky mají nenahraditelnou roli v náboženství v nejrůznějších zemích – v Číně, Indii, Vietnamu, Thajsku, Bangladéši, Tchajwanu, Barmě, Jižní Koreji, Kambodže, Japonsku a na Filipínách. V tuzemsku se vonné tyčinky používají především k provonění místností a prostoru.

Vonné tyčinky se vyrábí z rozmanitého materiálu, přičemž výrobci nabízí pestrou škálu tvarů, velikostí, barev a vůní. Právě vůně je rozhodujícím faktorem při výběru konkrétních vonných tyčinek. Celosvětově proslulé jsou vonné tyčinky Nag Champa, která se vyznačují jemným aromatem santalového dřeva.

V Tibetu jsou proslulé vonné provázky, které jsou známé také pod názvem dhupaya. Představují unikátní druh vonné tyčinky, přičemž prášek z bylin se zabaluje do rýžového papíru. Následně je tento obal zamotaný do spirály.