• a
  • e
  • i
  • m
  • u

Pelety na ryby! Jejich využití, jaké a proč zvolit

Posted in M-P

Pelety na ryby jsou nedílnou součástí každého rybáře a není divu. Jejich popularita vzrostla díky snadnému použití, kvalitnímu složení, dlouhodobé trvanlivosti a samotné účinnosti při chytání ryb a to zejména kaprů a sumců. Jaké jsou však u nich rozdíly? Kterou značku zvolit a jak je použít?

pelety na ryby

Měkké a tvrdé pelety

Každá variace bude mít své výhody a nevýhody. Své mouchy a své hvězdné okamžiky. Které pelety na ryby jsou však lepší? Ty měkké nebo ty tvrdé? Tvrdé mají pár vlastností, které je dělají oblíbené. Jsou snazší na výrobu, udržitelnost, jsou trvanlivé a ve vodě mají dlouhou dobu předtím, než se rozplynou. V průměru tvrdé pelety se rozpadnou za dobu 6 až 12 hodin. Navíc díky tomu, že jsou levnější na výrobu, tak jsou i levnější na finální ceně. Jejich háček však spočívá v tom, že se nedají napíchnout na háček. Rybáři je tedy nastrahují na vlasec přímo pod vlasec. Tímto se však může stát, že se ryba nezachytí právě na háček. Naopak právě měkké pelety na ryby jsou výhodné v tom, že se dají snadněji umístit přímo na háček a díky tomu zvýšit jejich efektivitu. Ale právě fakt toho, že jsou měkčí, jim ubírá na době rozpadnutí, ta se krátí o polovinu na 3 až 6 hodin. Samozřejmě veškeré faktory také záleží na značce a druhu, které vyberete. Vy sami jste rybáři, tudíž vaše volba je ta nejlepší a pokud si nedokážete poradit, zeptejte se odborníka.

Jak tedy použít pelety na ryby?

Vcelku snadno. Opět záleží na typu, který máte v ruce. Pokud se jedná o ten měkčí typ, tak ten má gumovitější hutnost, která spíše připomíná těsto. Jeho povrch je také takový slizštější. Kdežto tvrdé pelety na ryby mají právě tvrdší a odolnější obal. Měkké pelety na ryby, jak už jsme si řekli, se používají velmi snadno. Ty jde velice snadno napíchnout přímo na háček a máte vystaráno. Navíc měkké pelety na ryby se stávají populárními, právě díky jejich snadnému napíchnutí. Rybáři je začínají používat více díky možnosti kombinace s další návnadou (třeba klasické žížaly). Díky tomu mají větší šanci na zakousnutí ryby na háček, a tak vyšší šance k odchytu. Tvrdé pelety na ryby jsou už komplikovanější. Díky tomu, že jsou tak tvrdé, je těžké je napíchnout na zakroucený háček. Rybáři tak přišli s dvěmi metodami, kdy se dají tyto pelety na ryby kombinovat s další návnadou. Buďto propíchnout a provléct vlascem nebo napíchnout na jehly, které se umístí v blízkém bodě háčku. Obě dvě metody dokáží být velmi účinné.

Kterou značku zvolit?

Značka není jen nějaké jméno společnosti. Je to i jméno, které může značit záruku kvality, podle kterého rozeznáme jeden produkt od ostatních. To platí i v rybářské branži. Každá značka má své výhody. Je to například cena, za kterou si ji kupujeme, častokrát je to ale odůvodněné složením. Může se jednat samozřejmě o jejich jednoduchost a strategii, ale to také o něčem vypovídá. Pelety na ryby se dělají v různých velikostech balení, různých příchutí a složení. Za nás, pokud jste velmi aktivním rybářem, můžeme doporučit 12 mm pelety na ryby Rapid Easy Catch s příchutí olihně v 5 kilovém balení. Co se nám jeví jako nepříjemný zápach, tak kapra naopak láká. Oliheň v takovém stavu je jedním z těchto zápachů. Navíc díky 12 mm rozměru a dírce uprostřed se stane aplikací na háček, případně jehlu, jednoduchou a pro kapry budou méně podezřelou potravou.