• a
  • e
  • i
  • m
  • u

Efektivní chlazení výrobní haly

Posted in E-H

V zimě potřebujeme topit a v létě zase chladit. To je zcela logické. Horký vzduch je náročný jak pro stroje, kterým způsobuje větší opotřebené, tak hlavně pro zaměstnance. U nich způsobuje ospalost a celkovou únavu. Následky tohoto stavu mohou být fatální. Proto se budeme zabývat chlazením průmyslových hal.

chlazení průmyslových hal

Důvody proč chladit

Důvodem, proč držet v průmyslu stabilní teplotu je hned několik. Všichni víme, že materiály zahřáté na vyšší teplotu se roztahují a při chladu zase smršťují. A to je ono, potřebujeme-li zaručit přesnost vyrobených součástí, je v létě chlazení nezbytností. Dalším faktorem jsou zaměstnanci, ti jsou v horku méně efektivní, navíc hrozí riziko pracovního úrazu.

Chlazení s recirkulací vzduchu

Jedním z užívaných typů chlazení je právě použití recirkulace vzduchu, to našlo své uplatnění u velkých průmyslových hal. Obecně totiž platí, že každý topný systém, dovede chladit. Za předpokladu, že do něj napustíme studenou vodu.

Volné chlazení

Dalším typem je volné chlazení, kde se pomocí směšovací komory dostává chladný vzduch do haly. Pochopitelně je účinnost chlazení závislá na venkovní teplotě. Pokud je značný "pařák" jedná se o pouhý doplněk, který však výrazně sníží náklady za chlazení.

Adiabatického chlazení

Jedná se o jednoduché a cenově efektivní řešení, jak vychladit průmyslovou halu. Tento typ pracuje na adiabatickém jevu, tedy proudění suchého vzduchu z venku přes absorpční plochu navlhčenou vodou. Toto proudění má za následek snížení teploty vzduchu až od 12 °C!
K tomu, aby vše fungovalo je nutné konstrukčně navrhnout přívod čerstvého vzduchu a zároveň i odvod teplého vzduchu z haly. Výsledkem je dosažení komfortní teploty v hale, které zaručují vhodné podmínky pro zaměstnance.

chlazení průmyslových hal

Pokud vás tento způsob chlazení oslovil, můžete se obránit na společnost TIGEMMA, která se specializuje na projekci a konstrukci průmyslových vzduchotechnik. Ve své nabídce má adiabatické jednotky značky ROBUR hned ve dvou výkonových provedeních. První varianta dosahuje výkonu 13000 m3/h a ta druhá až 20000 m3/h.