• a
  • e
  • i
  • m
  • u

Víte, k čemu slouží tryskací boxy? My vám to povíme!

Posted in Q-T

tryskací boxy

Tryskací boxy jsou skvělým způsobem, jak ochránit svou provozovnu od zbytečné špíny. Jak vypadají v praxi a od jaké špíny chrání se dozvíte v článku níže.
 

Jak fungují tryskací boxy?

Tryskací boxy jsou, jak název napovídá, boxy stavěné v interiéru provozovny zpracovatelského, či výrobního průmyslu. Jedná se o uzavřenou strukturu, v podstatě o uměle vytvořenou malou místnost ve velkém prostoru. Jsou často stavěné na míru a jejich součástí mohou být kvalitní filtrační a větrací systém.

Od čeho tryskací boxy chrání?

Tryskací boxy jsou nejčastěji využívané k tomu, aby se prach, špína a chemické látky, využívané uvnitř boxu, nedostaly do zbytku provozovny. Jedná se tedy nejčastěji o pomůcku využívanou pro tryskání, lakování, či broušení materiálu. Tryskání, neboli pískování, využívá tlakem poháněnou pistoli, která vzduchem pohání písek různých druhů, tvrdostí a velikostí. Tento proces se používá na čištění materiálů, například při odstraňování rzi, či staré barvy při přípravě na novou. Je tedy jasné, že by nikdo nechtěl, aby se tento drobný písek dostával tam, kam nemá. Stejně tak je to s lakováním.

Jak se ochrání pracovník uvnitř tryskacího boxu?

Aby nedošlo k narušení bezpečí zaměstnance, je zaměstnavatel povinen zajistit kvalitní odsávání a filtrování vzduchu uvnitř tryskacího boxu. Tento systém je napojen přímo na samotný box a je zakomponován již do plánovací fáze boxu. Zároveň je samotný pracovník opatřen ochranou dýchacích cest, očí a oblečení během samotného procesu.